top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıUzm. Dyt. Hülya YİĞİT

D VİTAMİNİ VE OBEZİTE

Güncelleme tarihi: 29 May 2018

Obezite, genel olarak bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının artması sonucu, boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üstüne çıkmasıdır.

D vitamini antiraşitik vitamin diye de anılır. Bir ön hormondur ve yağda eriyen vitaminler olan A, E, ve K vitaminleri arasında bulunmaktadır. 20.yüzyılda şehirlere artan göç, ağır endüstri kullanımı ile artan hava kirliliği, güneş yüzü göremeyen şehirler nedeni ile raşitizm olgularında artışla birlikte D vitamini eksikliği dikkat çekmeye başlamıştır.


Eksiklik Nedenleri
• Kutuplara yakın bölgelerde yaşamak
• Güneş ışığından yeteri kadar faydalanamama
• Yaşlanma, Koyu cilt, Güneş koruyucu kremler
• Vitamin D metabolizmasının artması (hiperparatiroidizm, lenfoma)
• Malabsorpsiyon(Emilim Bozukluğu), Nefrotiksendrom -Kronik Böbrek Yetmezliği
• İlaçlar(antikonvülzan)
• Obezite ?

Diyetle alınan veya endojen olarak vücutta yapılan vitamin D2 ve vitamin D3 yağ hücrelerinde depo edilmekte, gerektiği vakitte dolaşıma salınmaktadır . Ciltte sentezlenen ve ya diyetle vücuda alınan D vitamini biyolojik olarak etkisiz olduğundan aktive olması gerekmektedir

Obezite ile D vitamini eksikliği arasında hangisinin hangisine neden olduğu konusu netleştirilememiştir. D vitamini yağda eriyen bir molekül olduğu için obez bireylerde yağ dokusunda tutularak dolaşımdan çekilebilmekte ve vücutta yeterli miktarda bulunmasına rağmen kullanılamamakta ve serum düzeyi düşük olarak belirlenebilmektedir.

D vitamini eksikliğine bağlı PTH(parathormon) yükselmesi obeziteyi artırıcı nedenlerden biridir. D vitamini eksikliğinin doğrudan etkisi olmasa da tip 2 diyabet, metabolik sendrom oluşumunda etkili olduğu bildirilmiştir. Yapılan bir çalışmada D3 vitaminin bazal metabolizma hızını etkilediği bildirilmiştir( J Nutr Biochem. 2014 Oct;25(10):1077. Vitamin D protects against diet-induced obesity by enhancing fatty acid oxidation) .

Son zamanlarda D vitamini takviyelerinin bilinçsiz kullanımı sonucu toksikasyon vakalarına sık rastlanılmaktadır. D vitamini takviyesi kullanmadan önce kandaki D vitamini düzeyine bakılmalıdır. Eğer kanınızda yetersizlik var ise; hekimin belirleyeceği dozlarda ve sürede takviye alınmalıdır.0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentarer


bottom of page